Удар Росії по Кривому Рогу (Фото: Press service of the State Emergency Service of Ukraine in Dnipropetrovsk region/Handout via REUTERS)
Україна і Росія ведуть попередні переговори про припинення ударів по енергетичній інфраструктурі одна одної, повідомляють джерела, знайомі з цим питанням
Про це пише Financial Time.
Зазначається, що Київ прагнув відновити переговори за посередництва Катару, які були близькі до угоди в серпні, перш ніж були зірвані через вторгнення України під Курськом, сказали люди, серед яких були високопоставлені українські посадовці.
«Існують дуже ранні розмови про потенційний перезапуск чогось. Зараз йдуть розмови про енергетичні об'єкти», — сказав дипломат, ознайомлений з переговорами.
FT пише, що угода ознаменувала б найзначнішу деескалацію війни з того часу, як російський диктатор Володимир Путін розпочав повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
Цього місяця президент України Володимир Зеленський заявив, що угода про захист енергетичних об'єктів може свідчити про готовність Росії брати участь у ширших мирних переговорах.
За словами високопоставленого українського чиновника, Москва та Київ уже скоротили частоту атак на енергетичну інфраструктуру один одного за останні тижні в рамках домовленості, досягнутої їхніми розвідувальними службами.
З наближенням зими Україна стикається з серйозними проблемами через масштабні російські ракетні удари, які знищили майже половину її енергетичних потужностей.
Зараз країна значною мірою покладається на свої ядерні енергетичні потужності та імпорт енергії від європейських партнерів.
І Київ, і Москва раніше визнали, що припинення атак на українську енергомережу та російські нафтопереробні потужності є в спільних інтересах.
Але Путін навряд чи погодиться на угоду, поки російські війська не витіснять українські війська з Курської області, де вони все ще контролюють близько 600 квадратних кілометрів території, за словами колишнього високопоставленого чиновника Кремля, ознайомленого з переговорами.
«Поки [українці] топчуть землю на Курську, Путін буде бити по енергетичній інфраструктурі Зеленського», — сказав він.
За словами високопоставленого українського чиновника, Україна, з усім тим, планує продовжувати завдавати удари по цілях, зокрема нафтопереробним заводам, щоб тиснути на Росію на переговорах.
Крім можливостей Києва для ударів на великій відстані, які дозволили йому вражати енергетичні цілі та військові об'єкти в Росії, «у нас немає багато важелів впливу, щоб [примусити росіян] до переговорів», додали вони.
Вторгнення в Курськ призвело до того, що Москва відмовилася від попереднього раунду переговорів у серпні саме тоді, коли офіційні особи почали планувати особисту зустріч у Досі.
Катар почав виступати посередником у цих переговорах у червні після того, як Зеленський провів мирний саміт у Швейцарії, на який Росію не запросили.
Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков відмовився від коментарів.
Офіс Зеленського не одразу відповів на запити про коментарі. Інші спроби укласти угоду також провалилися в минулому. Четверо українських чиновників розповіли Financial Times, що восени минулого року Київ і Москва дійшли «мовчазної домовленості» не завдавати ударів по енергетичних об'єктах один одного.
У результаті Росія тієї зими утрималася від широкомасштабних атак, які вона здійснювала на енергетичну інфраструктуру України в 2022−23 роках, за словами двох українських чиновників і людини у Вашингтоні, яка знає ситуацію.
Немає коментарів:
Дописати коментар