Річниця трагедії 2 травня. Що сталося в Одесі сім років тому

 

Пожежники намагаються загасити пожежу в Будинку профспілок в Одесі 2 травня 2014 року (Фото: napaki.livejournal.com)

2 травня 2014 року в Одесі під час сутичок майданівців та антимайданівців загинули 48 людей: шістьох застрелили з вогнепальної зброї, інші загинули під час пожежі в Будинку профспілок на Куликовому полі,

 

НВ публікує скорочену хронологію трагічної події.

Як почалися заворушення

На момент виникнення заворушень Куликове поле вже деякий час було зайняте антимайданівцями, які закликали до федералізації України.

Представники влади та одесити сприймали їх як загрозу безпеці.

За даними правозахисної Групи 2 травня, представники владних структур заздалегідь готувалися до знесення наметового містечка антимайданівців і намагалися вирішити цю проблему "за допомогою «договорняка»".

Передбачалося, що наметове містечко повинні були знести пізно ввечері 2 травня футбольні вболівальники - після закінчення футбольного матчу Чорноморець - Металіст. Співробітники міліції в цей час повинні були затримати та ізолювати активістів Антимайдану, не допустивши надмірного застосування сили.

«Щоб показушний розгін Куликового поля пройшов якомога більш безкровно, було вирішено видалити з поля найбільш боєздатну частину активістів. Вирішили і це питання по-одеськи - за допомогою грошей», - розповідала в інтерв'ю НВ керівниця Групи 2 травня Тетяна Герасимова.

Однак частина лідерів антимайданівців на це не погодилася, тому план був зірваний.

Близько 13:30 2 травня в районі перехрестя Олександрівського проспекту і вул. Жуковського почали збиратися антимайданівці. Кільком офіцерам міліції, які підійшли до них, антимайданівці пояснили, що у них є інформація про плани нападу ультрас і Євромайдану на наметове містечко на Куликовому полі.

Близько 14:55 в антимайданівців на Олександрівському проспекті з'явилася інформація про те, що у дворі будинку № 36 по вул. Жуковського проукраїнським активістам роздають зброю. Вони вирушили на подвір'я будинку № 36, але їх не пропустили співробітники міліції і проукраїнські активісти.

Увага! Відео містить ненормативну лексику

За даними Групи 2 травня, на той момент в обох сторін було помічено вогнепальну зброю, але вогонь ще ніхто не відкривав.

У пошуках зброї антимайданівці розбили вікна в автомобілі, припаркованому біля будинку № 36, зброї в ньому вони не знайшли.

В цей час (близько 15:00) на Соборній площі зібралося близько тисячі людей з українською символікою, атрибутикою Чорноморця і Металіста, серед присутніх були члени Самооборони одеського Євромайдану - в касках, зі щитами і кийками. Серед майданівців були також жінки і люди похилого віку.

Обидві групи  (майданівці та антимайданівці) після цього почали пересуватися, а близько 15:30 відбулися перші сутички, незважаючи на спроби міліції їх розділити. Приблизно в цей же час з'явилися перші постраждалі - в основному від влучання каміння у незахищені обличя і голови ультрас і неорганізованих активістів з обох сторін.

Обидві сторони застосовують каміння, петарди (антимайданівці застосовували потужні петарди, в тому числі з металевими вражаючими елементами) і невстановлена ручна зброя, також димові шашки, пневматичну та травматичну зброю, револьвери під патрон Флобера.

Увага! Відео містить ненормативну лексику

Близько 16:10 був смертельно поранений євромайданівець, десятник одеського Правого сектора Ігор Іванов, через півтори-дві години він помер у лікарні.

Близько 16:20 смертельне поранення (за офіційною версією, кулею калібру 5,45 мм.) отримав «Андрій Б.», імовірно, стріляв один з антимайданівців.

Близько 16:30 один з антимайданівців - Віталій Будько на прізвисько «Боцман» - неодноразово стріляв одиночними з автомата АКС-74У або карабіна на його основі з-за спин міліціонерів в бік ультрас, які атакували антимайданівців.

Міліціонери під час заворушень не здійснювали активних дій для затримання людей, які брали участь у бійках, кидали пляшки і були озброєні вогнепальною зброєю (в тому числі предметами, схожими на автомат АКС-74У та пістолет-кулемет UZI, які використовували для стрільби одиночними).

Близько 16:34 на перехресті Дерибасівської та Преображенської вулиць парамедики констатували смерть «Андрія Б».

Прихильники Євромайдану, які зібралися біля пораненого, зажадали у працівників міліції втрутитися в ситуацію і затримати озброєних людей. Однак працівник міліції на службовому автомобілі Renault Duster швидко поїхав, мало не збивши при цьому людину. Обурені активісти розбили скло у другому міліцейському автомобілі, і він теж поїхав.

Увага! Відео містить ненормативну лексику

Після цього на вул. Дерибасівській тривала стрілянина.

Приблизно о 16:55 лідери Самооборони, які перебували на той час в районі перехрестя вулиць Катерининської та Успенської, отримали інформацію про загиблих від вогнепальної зброї в районі Грецької.

Близько 17:10 штаб Євромайдану провів першу в цей день СМС-розсилку своїм прихильникам із закликом приходити на допомогу.

Загострення ситуації

О 17:30-18:00 на Грецькій площі пройшли запеклі сутички з використанням з обох сторін каменів, саморобних вибухових пристроїв з металевими вражаючими елементами, пляшок із запальною сумішшю, вогнепальної, травматичної, пневматичної зброї і револьверів під патрон Флобера.

Близько 17:45 в бік міліціонерів на перехресті Грецької вулиці і Грецької площі та антимайданівців, які стояли за ними, відкрили стрілянину картеччю із двоствольної мисливської рушниці з балкона Центру болгарської культури.

Були поранені кілька міліціонерів, один з лідерів антимайданівців Сергій Долженков і головний редактор видання Думская Олег Константинов, який поруч з іншими журналістами вів фотозйомку, перебуваючи біля західного фасаду будівлі ТЦ Афіна. Поранених вивезли на швидких і легкових автомобілях.

На перехресті вулиці Грецької і провулка Віце-адмірала Жукова від вогнепального поранення в живіт, одержаного в зоні обстрілу біля ТЦ Афіна помер чоловік.

Близько 17:50 частина співробітників міліції, які перебували на перехресті Грецької та провулку Віце-адмірала Жукова на передислокації, перемотати щитки на руках червоним скотчем, аналогічним тому, який використовували для ідентифікації активісти Одеської дружини, які підтримували Антимайдан.

О 17:55 полковник міліції Дмитро Фучеджі отримав легке поранення руки і його евакуювали, причому в тій самій машині поїхав і антимайданівець «Боцман». Зброя, з якої він стріляв під час заворушень, зникла.

У розпал протистояння, близько 18:25, активісти Євромайдану вирішили вирушити на Куликове поле.

Кілька десятків антимайданівців забарикадувалися в ТЦ Афіна, але після переговорів вони здалися міліції.

Сутички на Куликовому полі

На Куликовому полі про розпочаті в центрі Одеси зіткнення оголосили зі сцени близько 15:35.

Після їх початку кількість людей на Куликовому полі почала стрімко збільшуватися (спочатку їх було близько 150, близько 50 з яких в екіпіровці). Прихильники Антимайдану отримували інформацію про події зі ЗМІ, по СМС-розсилці Антимайдану, безпосередньо по телефону від інших антимайданівців, в тому числі тих, які брали участь в подіях в центрі міста, а також із закликів, розміщених у соціальних мережах.

Кілька груп, що організувалися, попрямували на Грецьку площу, в тому числі «мобільна група» Антимайдану під командуванням Віталія Будька («Боцмана»).

Близько 18:00 на Куликове поле з Грецької площі надійшли повідомлення про загиблих серед антимайданівців. Один з антимайданівців Артем Давидченко запропонував варіанти подальших дій: або всім розбігатися, або видалити жінок і людей похилого віку, зайняти позиції в Будинку профспілок і вести його оборону. Присутні на площі, в основному жінки і люди похилого віку, відкинули ці пропозиції.

Близько 18:20 на Куликове поле надійшла інформація про початок висунення великих груп футбольних вболівальників і активістів Євромайдану в їхній бік. В цей же час група співробітників лінійного управління транспортної міліції на станції Одеса-Головна, яка перебувала в районі перетину вулиць Пироговської і Середньофонтанської, отримала наказ негайно прибути в район Грецькій площі і поїхала від Куликового поля.

Після 18:30 на Куликове поле повернулися розрізнені групи учасників зіткнень в районі Грецької. Частина з них, в тому числі Віталій Будько, закликала присутніх розійтися і покинула площу, частина залишилася.

Близько 18:50 люди, які зібралися на Куликовому полі, прийняли остаточне рішення використовувати будівлю Будинку профспілок для оборони. Вони зламали вхідні двері і почали заносити в будівлю речі, що знаходилися в наметах, в тому числі електрогенератор, каністри з бензином, ящики з коктейлями Молотова і каністри з інгредієнтами для їх виготовлення, матраци, медикаменти, агітматеріали та особисті речі.

До ґанку будівлі перенесли мішки з піском, дошки, дерев'яні піддони, які до цього використовували для огородження периметру наметового містечка.

На площі заготовляли камені в мішках, які заносили до вікон сходових прольотів, на дах і в кілька кабінетів другого і третього поверхів

Невелика група антимайданівців зайняла оборонну позицію за барикадою, вибудуваною безпосередньо перед ґанком центрального входу в Будинок профспілок. Один з лідерів Куликового поля Артем Давидченко увійшов до будівлі, але потім разом із головним редактором видання Інфо-центр Євгеном Анохіним спішно покинув Куликове поле на білому автомобілі.

О 19:20 перші неорганізовані групи футбольних вболівальників та активістів Євромайдану прийшли на площу Куликове поле зі стадіону (матч Чорноморець-Металіст закінчився о 18:45, частина вболівальників покинула стадіон ще після першого тайму) і центральних вулиць міста. Перед їх появою всіх, хто був на площі, закликали зайти в Будинок профспілок.

Групи футбольних вболівальників та активістів Євромайдану почали відразу ж розбирати намети і знищувати що майно, яке в них було.

З даху та фасадних вікон Будинку профспілок кидали каміння, пляшки із запальною сумішшю, сигнальні ракети. У відповідь летіли пляшки із запальною сумішшю в бік барикади біля входу в будівлю.

О 19:25 обидві сторони вже активно використовували саморобні запалювальні засоби (пляшки та ракети) через що загорівся одна із наметів.

До 19:30 горіли вже три намети, а проукраїнські активісти демонтували сцену. В цей час з даху будинку профспілок продовжували кидати на площу пляшки із запальною сумішшю, з площі у відповідь кидали пляшки із запальною сумішшю на барикаду в районі центрального входу і в напрямку до вікон другого поверху. Також з даху і з кабінетів на другому і третьому поверхах Будинку профспілок відкрили вогонь з вогнепальної зброї.

Пожежа в Будинку профспілок

Вже близько 19:30 на телефон служби порятунку 101 почали надходити повідомлення про загорання наметів на Куликовому полі, а до чергової частини одеського міського управління міліції надійшла інформація з відеокамер спостереження про масове порушення громадського порядку на Куликовому полі за участю близько тисячі людей.

До 19:33 на Куликовому полі горіло вже п'ять наметів, причому в одному з них був розгерметизований балон зі зрідженим газом. Дізнавшись про нього, люди масово відбігли від Будинку профспілок в інший бік.

Приблизно в цей самий час загорілася частина барикади біля Будинку профспілок. Люди на барикаді при цьому продовжували активно оборонятися, застосовуючи в тому числі саморобні гранати - вибухові пакети, начинені вражаючими елементами.

До 19:43 на лінію 101 надходить ще п'ять повідомлень про пожежу на Куликовому полі.

О 19:40 почалися запеклі зіткнення футбольних фанатів і проукраїнських активістів з антимайданівцями в будівлі біля центрального входу. Обидві сторони використовували пляшки із запальною сумішшю, антимайданівці кидали їх з даху і з вестибюля першого поверху.

Під тиском проукраїнських активістів антимайданівці поступово відступили у фойє. У вестибюлі першого поверху будівлі вони спішно забарикадували двері в бічні флігелі і встановили велику барикаду з піддонів, меблів та підручних предметів у фойє навпроти центрального входу в Будинок профспілок.

Під час штурму Будинку профспілок євромайданівці теж застосовували вогнепальну зброю.

О 19:44 черговий по УВС міста повідомив у ДСНС про необхідність негайно направити пожежні машини на Куликове поле, але співробітники ДСНС проігнорували це повідомлення.

А вже о 19:45 на лінію 101 надійшло перше повідомлення про пожежу в Будинку профспілок - займання сталося від закинутих у вікна другого поверху пляшок. Одночасно сталося загоряння у лівій частині фойє. Таким чином почалася перша фаза пожежі.

Майже одночасно з цим на Куликовому полі біля Будинку профспілок з'явилися співробітники міліції в захисній екіпіровці, які, однак, не втручалися в те, що відбувалося.

О 19:50 було видно відблиски вогню за закритим вікном на другому поверсі Будинку профспілок, яке не було розбите. При цьому згодом члени Групи 2 травня вогнищ загоряння і ознак пожежі в кімнаті за вікном не виявили.

До 19:52 у чергову частину ДСНС надійшли ще шість дзвінків про пожежу в Будинку профспілок. В цей самий час загорілася барикада у вестибюлі першого поверху біля центрального входу і всі троє зовнішніх дверей центрального входу в Будинок профспілок. Вогонь поширився і на дальшу від дверей частину вестибюля, в напрямку головних сходів.

Вже через пару хвилин з відкритих і розбитих вікон фасадної частини будівлі з'явився дим і почалася друга фаза пожежі - сильний спалах в районі сходового прольоту першого поверху. При цьому температура на прольотах і майданчиках сходів швидко підвищилася до сотень градусів, через що люди, які перебували біля вікон, почали викидатися назовні. Протягом хвилини з вікон в районі сходових прольотів вистрибнуло і випало не менше 10 людей.

Відео 18+

Вогонь майже миттєво повністю охопив сходові прольоти і майданчик між першим і другим поверхами. Сталося сильний займання в районі сходових прольотів задньої сторони будівлі. Температура досягла 600 градусів на рівні першого поверху і 200-250 градусів на сходах і майданчику п'ятого поверху.

На одному з відео зафіксовано момент на самому початку задимлення, коли один із нападників підбіг до будівлі і кілька разів вдарив палицею одного з тих, хто вистрибнув, - чоловіка в білій сорочці, сірій куртці і темних штанах, який лежав на землі і на той момент був живий. Групі 2 травня не вдалося встановити його особу.

Водночас кілька десятків проукраїнських активістів разом зі співробітниками міліції і військовослужбовцями внутрішніх військ виносили поранених і тіла загиблих з небезпечної зони. Бригади швидкої допомоги і парамедиків працювали з тильного боку Будинку профспілок.

О 19:56 черговий УВС міста повторно зателефонував по лінії 101 і зажадав негайного виїзду пожежних розрахунків на Куликове поле. Після цього виїхало одне відділення рятувальників з ДПРЧ-2 у Привокзальному провулку, 2 - за 500 метрів від Куликового поля.

До 19:58 надійшло ще чотири повідомлення на лінію 101, в тому числі від чергового по УВС міста. Ті, хто телефонував повідомляли, що люди вистрибують з палаючої будівлі.

О 19:59 люди, які знаходилися в задимлених кабінетах другого і третього поверхів фронтальної частини будівлі (7-11 метрів від рівня землі), почали просити про допомогу з вікон.

Штурм будівлі, що горіла, припинився. Активісти Євромайдану стали намагатися закинути людям, які перебували у вікнах, мотузки і збирати підручні предмети для евакуації. Тим часом з верхніх поверхів будівлі продовжували кидати камені, скло та інші предмети, а також застосовувати вогнепальну зброю. Один з активістів Євромайдану Андрій Красильников був в цей час поранений кулею з мисливської рушниці 12-го калібру.

О 20:09 до тильного боку Будинку профспілок прибула перша машина пожежників. Майже одночасно проукраїнські активісти підтягли до палаючої будівлі металеву конструкцію сцени, щоб допомогти людям, які перебували в будівлі, евакуюватися.

О 20:14 перша машина пожежників під'їхала до фасадної частини будівлі. О 20:18 на Куликове поле прибула друга пожежна машина. Активісти зняли з неї фрагмент сходів і встановили його на конструкцію сцени біля стіни з лівого боку фасаду будівлі, що дозволило евакуювати людей з третього поверху у південній частині будівлі. О 20:19 пожежники за допомогою розсувної драбини почали евакуацію людей із задимлених кабінетів на другому поверсі з іншого боку будівлі. За допомогою ще одних сходів почали евакуацію людей з ближнього до центру вікна на другому поверсі південної сторони фасадної частини будівлі.

Приблизно о 20:20 з карниза торцевого (північного) вікна крайнього правого кабінету на п'ятому поверсі будинку впав чоловік. Імовірно, він був непритомний.

Деякі прихильники Євромайдану намагалися напасти на евакуйованих з палаючої будівлі людей. В цей час їх захищали співробітники міліції та інші активісти Євромайдану.

О 20:25 на лінію 101 надійшов дзвінок від людей, які перебували на третьому поверсі будівлі, із проханням про допомогу.

О 20:26 пожежний розрахунок погасив вхідні двері Будинку профспілок.

О 20:31 рятувальники увійшли в будівлю Будинку профспілок через центральний вхід. Також всередину будівлі через бічний вхід зайшли групи проукраїнських активістів. За їхніми словами, вони силою придушували спроби опору антимайданівців, які залишалися в будівлі, після чого надавали їм першу допомогу, виводили з будівлі і передавали співробітникам міліції.

Відео 18+

О 20:30 на Куликове поле прибуло ще кілька пожежних розрахунків, вони продовжували гасити локальні осередки загоряння всередині будівлі і евакуйовувати людей.

О 20:40 до Будинку профспілок прибули машини швидкої допомоги і міліцейські підкріплення, евакуація людей все ще тривала.

О 20:45 біля воріт заднього двору Будинку профспілок сформувалося кільце з проукраїнських активістів, в центрі якого знаходилися антімайданівці, які вийшли з будівлі, серед яких - Олексій Албу і Владислав Войцеховський. Проукраїнські активісти, які їх оточили, обшукували їх, допитували і завдавали їм ударів.

Станом на 20:53 в кільці перебувало приблизно 12 людей з побоями. Парамедики надавали їм допомогу.

О 21:45 співробітники міліції, військовослужбовці внутрішніх військ та активісти Самооборони вибудували коридор від тильної сторони будівлі і до автозаків, що дозволило відносно безпечно виводити з Будинку профспілок антимайданівців.

Близько 4:00 після тривалих переговорів міліція евакуювала близько 45 людей з даху будівлі. Це були в основному жителі Одеси і Одеської області. Остання невелика група сховалася на горищі і спустилися самостійно вранці 3 травня.

За матеріалами Групи 2 травня: Хронологія подій в Одесі 2 травня 2014 року - частина 1 і частина 2.

Немає коментарів:

Дописати коментар