Гості програми «Ваша Свобода»: Микола Бєлєсков, заступник
директора Інституту світової політики; Олена Снігир, провідний фахівець
Центру міжнародних досліджень Дипломатичної академії України; Олег
Пендзин, експерт українського Економічного дискусійного клубу; Андрій
Окара, політичний експерт.
8 листопада Міністерство фінансів США оприлюднило нови
й санкційний список через події в окупованому Росією Криму та на Донбасі. До списку потрапили дев’ять юридичних і троє фізичних осіб. Спеціальний посланець Державного департаменту США з питань України Курт Волкер наголосив, що нові фінансові санкції вперше на офіційному рівні визнають, що Росія має повний контроль над ситуацією на окупованій частині сходу України.
8 листопада Міністерство фінансів США оприлюднило нови
й санкційний список через події в окупованому Росією Криму та на Донбасі. До списку потрапили дев’ять юридичних і троє фізичних осіб. Спеціальний посланець Державного департаменту США з питань України Курт Волкер наголосив, що нові фінансові санкції вперше на офіційному рівні визнають, що Росія має повний контроль над ситуацією на окупованій частині сходу України.
Це чіткий сигнал усім, хто задіяний в процесі інтеграції окупованого Криму до РосіїМикола Бєлєсков
Так само кожна фінансова російська установа, яка не перебуває під санкціями, але має певну взаємодію з Заходом, буде шарахатися від цих структур. І це чіткий сигнал усім, хто задіяний у процесі інтеграції окупованого Криму до Російської Федерації. Санкції направлені на максимальне сповільнення цього процесу. Це гарний сигнал усім, хто намагається нажитися від окупованого майна.
Три санаторії, щодо яких були накладені санкції – їх цього року російська окупаційна влада продала невідомо кому. У цьому розумінні – це гарний сигнал. Але в широкому – ці санкції, як і ті, які очікуємо наприкінці листопада щодо порушення Росією закону 1991 року щодо незастосування зброї масового знищення, не матимуть того ефекту, якого ми хотіли очікувати. Маємо дещо суперечливу картину.
Китайські банки також відмовляються працювати з цими компаніями. Бояться потрапити під американські санкціїМикола Бєлєсков
– Пані Снігир, з самого початку анексії Криму вважалося, що санкції за цю анексію – це, швидше, жест, ніж реальні проблеми, які можуть виникнути в російської економіки. Коли ці списки розширюються і розширюються, вони перейшли через кордон жестів, як ви вважаєте?
США систематично і послідовно затягують санкційний вузол на шиї російської економікиОлена Снігир
Що таке завод шампанських вин, який виробляє «Новий світ»? (І завод, і компанія, яка його придбала, потрапили під санкції – ред.) Хіба «Новий світ» продається в США? Ні. Але це демонстрація послідовності. Окрім цього заводу ці санкції розповсюджуються і на інтереси російських бізнесменів, які мають бізнес в Криму. Вони демонструють: бізнес в Криму – це токсично.
США систематично і послідовно затягують санкційний вузол на шиї російської економіки. Якщо у січні з санкцій сміялися росіяни, то зараз вже той же російський нафтовий сектор задумується, що цілком можливо, що наступний пакет санкцій стосуватиметься і його. Російські нафтові гіганти «Роснефть», «Газпром Нефть», «Сургутнефтегаз» вже проговорюють зі західними партнерами можливі санкційні ризики і переведення розрахунків з долара в євро.
США розширюють санкційний спектр настільки, щоб завдати потужного економічного удару, який може призвести до зміни політичної позиції російського керівництваОлена Снігир
– Коли говорять, що санкції якось б’ють по Росії, мені здається іноді, що Росія своєю політикою абсолютної неповаги до партнерів, навіть якщо це і союзники, сама себе більше знищує, ніж її знищують.
Пане Пендзин, ви погоджуєтеся з тим, що це насамперед політичні санкції, що економічно вони поки що не можуть дати можливості Російській Федерації подумати про те, що вона щось робить не так?
Олег Пендзин: Ті персональні санкції проти юридичних осіб, які здійснюються, носять суто політичні ознаки. Тільки один тип санкцій може достатньо серйозно вплинути на економіку будь-якої країни, зокрема російської – це секторальні санкції. Наприклад, банківського сектору, енергетичного. Тоді це є достатньо серйозним, відчутним елементом, щоб вплинути на ті чи інші країни. У зворотному випадку все це носить косметичний політичний характер.
– Пане Окара, як ви вважаєте, Росія призвичаїлася до санкцій?
Насправді, наскільки санкції допомагають російській економіці, наскільки, навпаки, її гальмують – це складне і неоднозначне питанняАндрій Окара
Насправді, наскільки санкції допомагають російській економіці, наскільки, навпаки, її гальмують – це дуже складне і неоднозначне питання.
Наприклад, у сільському господарстві, зокрема у виробництві помідорів, нескладної технологічної продукції, яка в Росії росте в природних умовах, то є позитивні зрушення. Але у виробництві сирів, більш складної продукції, як виявилося, Росія, принаймні це було для пересічних людей несподіванкою, досить слабка держава.
Більше цікавих новин, які не потрапили на сайт – у Telegram-каналі Радіо Свобода. Долучайтеся!
Немає коментарів:
Дописати коментар