Європа пропонує банальності, президент США Дональд Трамп вагається, а Україна та її надзвичайний народ стоять на межі, пише колумніст The Guardian Саймон Тісдалл. Він наголосив, що НАТО має активізуватись.
За словами Тісдалла, поразка України — вже не гіпотетиче питання, тому потрібно оцінити, що буде, якщо вона програє війну.
Він нагадав, що Україна протистояла російському вторгненню «протягом 40 жорстоких і кривавих місяців», і весь цей час її народ стикається з руйнівними атаками.
«Десятки тисяч людей були вбиті або поранені, мільйони втратили свої домівки. Горять промислові підприємства, магазини, школи, лікарні та електростанції України, її родючі сільськогосподарські угіддя спустошені. Її діти осиротіли, травмовані або викрадені», — написав колумніст Guardian.
Він констатував, що світ не зміг зупинити це кровопролиття, незважаючи на неодноразові заклики, але Україна, в якої менше зброї та людей, ніж у ворога, продовжує чинити опір.
Тісдалл зазначив, що український «героїзм серед жахів» став звичним і його сприймають майже як належне, однак така безтурботність виглядає дедалі недоречнішою, враховуючи рекордні дронові атаки щоночі, ослаблення підтримки та мирних зусиль США і виснаження українських солдатів на фронті.
«Питання, яке вже не є гіпотетичним, стає дедалі реальнішим і нагальнішим: що, якщо Україна впаде?» — запитав колумніст Guardian.
Він висловив думку, що це означатиме епічну стратегічну невдачу Заходу, яка, можливо, перевищуватиме катастрофи Афганістану та Іраку.
«Негативні наслідки для Європи, Британії, трансатлантичного альянсу та міжнародного права справді лякають. Сама ця думка має зосередити увагу», — наголосив Тісдалл.
Колумніст Guardian зауважив: те, що Україна не перемагає, стало очевидним з останніх днів 2023 року, коли її контрнаступ зайшов у глухий кут. Він нагадав, що протягом більшої частини 2025 року російські війська просувалися у Донецькій області та інших місцях, незважаючи на ціну — втрати Росії загиблими і пораненими нещодавно перевищили 1 мільйон та продовжують зростати.
«Хоча великого прориву Росії не відбулося, для скутих, недозабезпечених захисників України війна тепер є щоденною екзистенційною боротьбою. Те, що їм взагалі вдається продовжувати, вражає», — заявив Тісдалл.
За його словами, чи довго Україна ще зможе тримати лінію фронту, на суші і у небі, дипломатично та політично, викликає серйозні сумніви, адже їй не вистачає людських ресурсів, боєприпасів та ракет-перехоплювачів.
Колумніст Guardian зазначив, що, незважаючи на це, Україна може завдати сильного удару у відповідь, пославшись на Курську операцію та знищення російських стратегічних бомбардувальників під час операції Павутина.
«Але такі тимчасові успіхи не змінюють базового дисбалансу сил чи загального напрямку руху», — додав він.
Тісдалл також констатував, що Україні бракує надійних друзів, тоді як путінську військову машину підтримують Китай, Іран, Північна Корея та інші.
Водночас західну «коаліцію охочих», яку очолюють Велика Британія та Франція, колумніст Guardian оцінює як таку, що перебуває «в підвішеному стані», оскільки розгортання миротворчих сил не може відбутись, а жодного перемир’я через непоступливість диктатора Володимира Путіна та некомпетентність Трампа не передбачається.
Тісдалл зауважив, що минулого тижня в Лондоні президент Франції Еммануель Макрон та прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер повторили знайомі обіцянки непохитної підтримки, однак забезпечити Україні ефективну військову допомогу складніше.
Він нагадав, що Велика Британія і Франція, як і інші європейські країни, не мають необхідної кількості передової зброї та боєприпасів, які є лише у США.
Колумніст Guardian також звернув увагу на те, що, хоча канцлер Німеччини Фрідріх Мерц пропонує купити американські батареї Patriot та подарувати їх Києву, його пріоритетом є національна самооборона.
«Відміряючи ракети для України, він (Фрідріх Мерц — ред.) потроює оборонні витрати Німеччини», — написав Тісдалл, додавши, що Велика Британія робить майже те саме.
Він також назвав Трампа «американською капітулюючою мавпою» (вислів «Cheese-eating surrender monkeys» — «Капітулюючі мавпи, що їдять сир» — вперше з’явився у мультсеріалі Сімпсони і початково стосувався французів, пізніше він набув надзвичайної популярності серед політиків та журналістів, які вживали його щодо опонентів — ред.) та констатував, що президент США є «найбільшим дипломатичним головним болем Києва».
Колумніст нагадав, що запропоноване Трампом 30-денне припинення вогню та комерційні угоди між США та Росією Москва відкинула.
«Після місяців наклепів на президента України Володимира Зеленського та підлабузництва перед Путіним „дуже стабільний геній“ дійшов висновку, що російський лідер, обвинувачений у воєнному злочині, говорить „дурниці“ і йому не можна довіряти», — саркастично охарактеризував політику Трампа щодо Росії Тісдалл.
Він пов’язав обіцянку Трампа відновити обмежені постачання оборонної зброї Києву та імовірні додаткові санкції проти РФ із тим, що его президента США було уражене. На думку Тісдалла, позицію Трампа може змінити «одне улесливе слово» російського диктатора.
«Як і всі хулігани, Трамп інстинктивно віддає перевагу сильнішій партії. Не дивно, що Путін розраховує, що зможе виснажити Україну, вистояти проти Заходу і виграти війну», — додав колумніст Guardian.
Тісдалл також висловив думку, що наразі ще не все втрачено і НАТО може зайняти жорсткішу позицію «з Трампом чи без нього», закривши небо над неокупованою частиною України та збиваючи там російські ракети і безпілотники.
«Росія часто порушує суверенітет сусідів НАТО. Спроби Путіна здійснити ядерний шантаж, які так нервували Джо Байдена, є огидними. Якби лише у НАТО були яйця, воно могло б поставити його (Володимира Путіна — ред.) на місце», — заявив колумніст Guardian.
Він також висловив думку, що, якщо це не вдасться, необхідно без подальших зволікань запровадити нові санкції США та ЄС проти російської нафти, а мільярди доларів заморожених російських активів, які зберігаються у західних банках, мають бути конфісковані і використані для оплати озброєнь та відновлення України.
«Тих, хто утримається від чіткого визначення позиції, таких як Індія, що відмовляється накладати санкції на Кремль і отримує прибуток від війни, слід запросити прочитати шокуючий новий звіт Європейського суду з прав людини про дикість російських воєнних злочинів — і запропонувати їм обрати сторону», — вважає Тісдалл.
Колумніст Guardian підсумував, що наразі найбільш імовірними є два результати: глуха війна назавжди або розпад України.
«Поразка України та врегулювання на умовах гегемонії Путіна буде поразкою для Заходу в цілому — стратегічною невдачею, яка віщує еру перманентного, ширшого конфлікту по всій Європі», — наголосив він.
Тісдалл додав, що жоден з цих варіантів не означатиме перемоги і для росіян.
«Потрібні більші зусилля, щоб переконати російських політиків та громадськість, що цю війну, яка коштує їхній країні стільки життів і грошей, можна завершити шляхом переговорів, що будуть розглянуті законні проблеми безпеки, що альтернативи набагато гірші», — вважає колумніст Guardian.
Він також заявив, що спочатку росіяни мають видати Путіна, якого він називає «головним архітектором цього жаху» та «головним автором ганьби Росії», міжнародному правосуддю, усунувши його від влади.
«Путін, а не Україна, має впасти», — наголосив наприкінці своєї колонки Тісдалл.
Немає коментарів:
Дописати коментар