Німецькі САУ PzH 2000 (Фото: Arvydas Anušauskas / Facebook)
Коли надана Києву західними союзниками зброя отримує пошкодження в боях проти армії країни-агресора РФ, українським бійцям доводиться відправляти її на ремонт за кордон, а потім часто місяцями чекати на повернення.
Про це йдеться в матеріалі Deutsche Welle.
Як розповів виданню український артилерист Богдан Нахай, військовослужбовці Сил оборони дуже цінують німецькі САУ Panzerhaubitze (PzH) 2000, відзначаючи їх якість і точність у бою. Однак їх доводиться використовувати на фронті занадто інтенсивно, що призводить до частих поломок.
За словами артилериста, найпоширенішими проблемами з такою технікою є збої в програмному забезпеченні, перегрів систем управління і стволів гармат.
Як каже Нахай, іноді з ладу виходить до двох третин німецьких гаубиць PzH 2000, які перебувають у розпорядженні Сил оборони. При цьому ремонт, який українські техніки могли б виконати на місці, наприклад, замінити стволи, затягується через відсутність запчастин.
«Скільки часу знадобиться на ремонт, залежить від запасних частин: від двох до шести місяців», — сказав артилерист.
Як повідомляє DW, українські техніки проявляють ініціативу і роблять спроби самотужки знайти запасні частини для зброї, що відповідають оригінальним. Однак із деякими високотехнологічними компонентами це неможливо.
«На початку 2022 року в нас ще були запасні частини, виготовлені нашими партнерами, але потім почалися проблеми. Відтоді ми знайшли фахівців в українських компаніях, які можуть самостійно відтворювати деякі деталі», — розповів виданню технік із 17-ї окремої танкової бригади ЗСУ з позивним Кінолог.
Механік Віктор (ім'я змінено) з підрозділу ЗСУ, який веде бої з армією РФ на Донеччині, розповів DW, що йому теж доводиться самому виготовляти запчастини. Для цієї мети волонтери допомогли йому облаштувати майстерню недалеко від лінії фронту.
«За два з гаком роки я відправив на ремонт 16 американських мінометів. Тільки два повернулися відремонтованими. Тому ми зараз робимо все, щоб допомогти собі, як можемо», — заявив військовослужбовець.
Німецькі політики чудово обізнані про проблему з ремонтом бойової техніки. У вересні 2024 року голова комітету Бундестагу з оборони Маркус Фабер заявив у коментарі виданню Bild, що вважає «абсурдним, коли через відсутність запчастин виходить з ладу більше систем озброєнь, ніж унаслідок ворожого вогню».
Як пише Deutsche Welle, станом на січень 2025 року проблема ще не вирішена остаточно, але є певні поліпшення. Приміром, франко-німецька збройова компанія KNDS, яка виробляє гаубиці PzH 2000, на початку жовтня 2024 року відкрила дочірнє підприємство та офіс у Києві, що, на думку її керівництва, дасть змогу поліпшити координацію з українською владою та майстернями.
«Створення KNDS Ukraine дасть змогу українській промисловості проводити технічне обслуговування і ремонт таких систем KNDS, як Leopard 1 і 2, CAESAR, AMX10 RC, Panzerhaubitze 2000 і Flakpanzer Gepard», — ішлося у пресрелізі компанії.
У Міноборони України підтвердили DW, що такий захід дасть змогу оптимізувати постачання і виробництво необхідних компонентів і допоможе прискорити ремонт західної бойової техніки.
«Інсайдери повідомляють, що обладнання, необхідне для ремонту гаубиць, танків та іншої важкої техніки, вже почало надходити в Україну з Німеччини та Франції», — заявили у виданні.
В уряді Німеччини заявляли, що прагнуть забезпечити Сили оборони України комплексними матеріалами для самостійного пошуку несправностей і технічного обслуговування.
Як повідомляє DW, ремонт військової техніки також сповільнюється через бюрократичну тяганину, оскільки в Німеччині для кожної запасної частини бойової техніки необхідно отримувати окрему ліцензію на експорт озброєнь.
Як розповів виданню представник однієї із західних оборонних компаній, на узгодження всіх етапів ремонту можуть піти місяці. За його словами, виробники зброї наразі зацікавлені у створенні «військової Шенгенської зони», яка спростить процес отримання дозволів у рамках ЄС і прискорить транспортування зброї між країнами-членами без експортних ліцензій.
Як стверджує джерело DW з німецької оборонної компанії, було б важливо, «щоб Україна стала частиною цього процесу».
Ситуація з ремонтом західної бойової техніки — що відомо
9 січня 2024 року голова комітету Бундестагу з питань оборони Німеччини Маркус Фабер заявив, що німецька оборонна компанія FFG будує на заході України ремонтний центр для відновлення військової техніки, яка перебуває на озброєнні ЗСУ.
31 серпня The Wall Street Journal повідомило, що адміністрація президента США Джо Байдена через побоювання щодо безпеки відхилила пропозицію військових спрямувати американських підрядників в Україну для обслуговування західної техніки, включно з винищувачами F-16.
2 січня 2025 року тимчасовий повірений у справах Польщі в Україні Пьотр Лукасевич заявив, що на польській території побудували завод українського ОПК, де таємно виробляють зброю для Сил оборони України.
Немає коментарів:
Дописати коментар