Провал оборони Харківщини. Що відомо про затриманих і в чому їх звинувачують

 

СБУ та ДБР затримали генералів, відповідальних за невдалу оборону Харківщини під час наступу армії РФ у 2024 році
СБУ та ДБР затримали генералів, відповідальних за невдалу оборону Харківщини під час наступу армії РФ у 2024 році

Арештовані за підозрою у провалі оборони Харківської області у травні 2024 року постали перед судом. Печерський районний суд Києва 21 січня почав засідання, на яких має обрати запобіжний захід затриманим. Напередодні, 20 січня, ДБР – у взаємодії з СБУ – затримало колишніх командирів: двох генералів та полковника. Їх підозрюють у недбалості, яка призвела до захоплення частини території Харківщини.

Йдеться про екскомбрига 125-ї бригади ТрО Артура Горбенка, екскомандувача оперативно-тактичного угруповання військ «Харків» Юрія Галушкіна та колишнього командира 415-го батальйону 23-ї ОМБр Іллю Лапіна.

«Колишні командири оперативно-тактичного угруповання «Харків», 125-ї окремої бригади територіальної оборони та 415-го окремого стрілецького батальйону 23-ї окремої механізованої бригади своїм недбалим ставленням до військової служби дозволили військам Російської Федерації захопити частину території Липецької сільської територіальної громади Харківського району. Також дії командирів призвели до втрати особового складу та озброєння, зірвали заходи з оборони державного кордону у зоні їх відповідальності», – повідомили у ДБР.

На арешт Артура Горбенка відреагували у 125-й бригаді ТрО. На сторінці бригади зазначили, що вони билися у меншості, за дефіциту боєприпасів та підтримки – і виявили бажання виступити в суді.

Розповідаємо, що відомо про затриманих, у чому підозрюють кожного з них і як відбувалися події на Харківщині в травні 2024-го у зоні відповідальності цих командирів.

Хто ці командири і у чому полягають підозри

Юрію Галушкіну 53 роки. Він – бригадний генерал, десантник, повний кавалер ордену Богдана Хмельницького.

Юрій Галушкін
Юрій Галушкін

У 2001-2002-х брав участь у міжнародній миротворчій операції в Косові.

На війні з Росією Галушкін із 2014 року. Із червня 2014 року до січня 2015-го виконував обов’язки командувача Високомобільних десантних військ (на той час вони входили до складу Сухопутних військ Збройних сил України). Після того, як ВДВ стали окремим родом військ, Галушкін був призначений заступником командувача.

Із 1 січня по 15 травня 2022 року очолював Сили територіальної оборони України. Після того обіймав посаду заступника начальника Головного управління Військової служби правопорядку ЗСУ.

Із квітня 2024-го його призначили очолювати оперативне угруповання військ «Харків». 11 травня на цій посаді його змінив Михайло Драпатий.

Підозра: Як повідомляють у ДБР, бригадний генерал визначив позиції оборони для 125-ї ОБр ТрО, які не відповідали її бойовим можливостям, до того ж, він мав інші підрозділи, які могли підсилити ці позиції. Також, зазначається, що командир зробив низку інших помилок, у тому числі не повною мірою уточнив напрямки головних ударів противника, недостатньо контролював організацію підготовки та ведення оборонних дій. Він не здійснив своєчасно маневр силами та засобами угруповання, не організував підтримку підрозділів бригади артилерією та повітряними силами, кажуть в ДБР.

Артуру Горбенку 60 років. Він – генерал-лейтенант, кавалер ордену Богдана Хмельницького ІІІ ступеня.

Артур Горбенко
Артур Горбенко

Із червня по вересень 2014 року брав участь у бойових діях на сході України. Керував діями прикордонних підрозділів, які вели бойові дії вздовж лінії державного кордону України, а також організовував та керував виходом підрозділів із оточення.

Потім перебував на пенсії і повернувся на службу з початком російського вторгнення у 2022-му.

Із березня 2022 року по 17 червня 2024-го – командир 125-ї окремої бригади територіальної оборони сил ТрО ЗС України.

Підозра: Слідство стверджує, що Артур Горбенко недооцінив можливості противника щодо відновлення наступу в районі оборони бригади, неадекватно реагував на нарощення противником бойових потенціалів та загроз. Зокрема, мовиться, що він не забезпечив облаштування позицій бойової охорони, не вживав заходів щодо укомплектування бригади, визначав завищені бойові завдання батальйонам та, не провівши оперативно-тактичні розрахунки, не організував належного обладнання опорних пунктів, інженерних загороджень тощо. Крім того, за даними слідства, маючи інформацію про підготовку наступальних дій російських військ, не довів її до підлеглих, не забезпечив максимальну мобілізацію та присутність всього особового складу бригади, у тому числі офіцерів, на своїх позиціях.

Іллі Лапіну 62 роки. Він – полковник, учасник радянської війни в Афганістані.

Ілля Лапін
Ілля Лапін

На момент вторгнення Росії у 2014 році був військовим пенсіонером. Добровольцем пішов до сил ТрО. Брав участь в АТО/ООС.

У 2014-2016 роках обіймав посаду начальника штабу 37-го окремого батальйону ТрО.

У лютому 2023 року очолив 415-й окремий стрілецький батальйон 23-ї ОМБр.

Підозра: У ДБР кажуть, що Ілля Лапін не організував оборонний бій у населених пунктах Стрілеча, Красне, Липці та Слобожанське, що знаходились у батальйонному рубежі оборони, не визначив, які об’єкти включити в опорні пункти і як підготувати їх до захисту, способи протидії підземно-мінній боротьбі противника, місця обладнання сховищ та складів. Також під час відбиття наступу противника, зазначають в ДБР, Лапін не доповів старшому командиру про результати оборонного бою, не вжив заходів до припинення самовільного відходу 12 військовослужбовців батальйону та віддав одноосібно бойовий наказ за відсутності наказу старшого командира. Також, зауважують, колишній комбат проігнорував та не виконав розпорядження командира бригади про відновлення втрачених позицій. Ці порушення призвели до втрати особового складу, проникнення противником в смугу оборони на відстань до 10 км в глибину та втрати контролю над частиною території вздовж державного кордону України, стверджують у ДБР. Лапіну додатково повідомлено про підозру в самовільному залишенні поля бою.

Як розвивались події на Харківщині в травні 2024-го та що цьому передувало

Одразу після переобрання президентом РФ у березні 2024-го Володимир Путін заявив про наміри створити на території України «санітарну зону», яку буде важко подолати західним засобам ураження. Та припустив можливість захоплення Харківської області.

В українському інформаційному середовищі більш ніж два місяці говорили про загрози прикордонній зоні Харківської області, проводили моніторинг сил та засобів, пише військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко.

До можливого прориву цієї ділянки фронту в Україні готувались, будували укріплення, спостерігали за накопиченням російських військ поблизу кордону, підсилювали 125-ту бригаду, яка здійснювала оборону на цій ділянці фронту, каже головний редактор інтернет-видання «Цензор.нет» Юрій Бутусов.

9 квітня під час робочої поїздки до Харківської області президент України Володимир Зеленський ознайомлювався з процесом зведення оборонних споруд та укріплень поблизу кордону з державою-агресоркою.

Як повідомляв Бутусов, 28 квітня минулого року 125-та бригада отримала повідомлення про можливий наступ і готувалася з максимальним навантаженням. 4 травня позиції 125-ї бригади відвідали командувач ОСУВ «Хортиця» Юрій Содоль і командувач ОТУ «Харків» Юрій Галушкін. Вони перевіряли боєготовність.

У ніч на 10 травня армія РФ атакувала Сили оборони на півночі Харківщини. Противнику вдалося заглушивши зв’язок. Через це бійці 125-ї бригади втратили картинку відеотрансляції з дронів. Таким чином Росії вдалося прорвати лінію оборони і знову вдертися на деокуповану частину Харківської області.

Ділянка фронту на півночі Харківщини станом на 23 травня 2024-го, після того, як ситуацію вдалося стабілізувати
Ділянка фронту на півночі Харківщини станом на 23 травня 2024-го, після того, як ситуацію вдалося стабілізувати

Підрозділи 125-ї бригади були змушені відступати і залишили значну кількість позицій, але зберегли керованість у боях. За даними Юрія Бутусова, керованість вдалося зберегти завдяки тому, що напередодні російського наступу на кількох ділянках від Вовчанська до Тернової на посилення 125-ї бригади і приданих батальйонів зайшли три спецпідрозділи Головного управління розвідки Міноборони. Це різко підвищило їх боєздатність.

За подальші два тижні боїв армії агрессора вдалося просунулися у бік Липців – близько 9 км, у бік Вовчанська – до 6,5 км, у районі Стариці – близько 7 км.

Вже на другий день російського наступу – 11 травня командувача ОТУ «Харків» Юрія Галушкіна змінив Михайло Драпатий. Це дозволило швидко стабілізувати ситуацію на напрямку, каже Бутусов.

23 травня наступ Росії на Харків вдалося зупинили.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

Зображення 16x9

Донбас.Реалії

Немає коментарів:

Дописати коментар