Шаблю Гетьмана Івана Мазепи, яку Олександр Усик підняв на рингу в Саудівській Аравії після перемоги над Тайсоном Ф’юрі, привезли з Чернігівського обласного історичного музею імені В.Тарновського. Їй понад 300 років, а приблизна вартість – сотні тисяч євро.
«До того, як вирушити в подорож до Саудівської Аравії, шабля зберігалась в Чернігівському обласному історичному музеї в постійній експозиції.
Шабля експонувалась у залі, присвяченій періоду козацтва, зокрема гетьману Івану Мазепі. Всі, хто хотів, хто приходив – міг подивитись на неї», – розповідає виконувач обов’язків директора Чернігівського обласного історичного музею імені В.Тарновського Максим Блакитний.
Важливо було надати саме оригінальний предмет доби КозаччиниМаксим Блакитний
Історик пояснює, шаблю Мазепи для демонстрації на боксерському рингу обрала команда Усика. Хоча боксеру пропонували й інші предмети доби козацтва.
«Спочатку звернулись представники Олександра Усика – організації, які співпрацюють з його фондом. Як відомо, він постійно звертається до козацької тематики. Тому важливо було надати саме оригінальний предмет доби Козаччини. Окрім шаблі Мазепи йому ще пропонували пірначі Семена Палія і Павла Полуботка», – пояснює Максим Блакитний.
Організаторами проєкту з презентації шаблі на рингу після перемоги українського боксера виступили Благодійний фонд Олександра Усика та UKRAINE WOW.
«Всіма тонкощами перевезення займались організатори, Міністерство культури зі свого боку і ще Фонд Усика. Фінансову частину, всі витрати – все це вони на себе брали. Музей своїх коштів на цю презентацію не витрачав», – каже Максим Блакитний.
Якщо б не було якогось папірця, особливо гарантій від приймаючої сторони – ніхто б не ризикувавМаксим Блакитний
Вивезти таку цінність з країни – справа непроста, зазначає Блакитний. Процес зайняв приблизно два місяці, багато сил та енергії тих, хто цим займався. Потрібно було зібрати чимало документів, погоджень тощо. Відсутність якогось одного папірці могла звести нанівець всі зусилля.
«Якщо б не було якогось папірця, окремого складового документа, який входить в загальний цей пакет на дозвіл, якщо б чогось не вистачало, особливо гарантій від приймаючої сторони – звісно, ніхто б не ризикував», – розповідає історик.
Але всі необхідні документи зібрали, всі дозволи отримали, шабля Мазепи поїхала в Саудівську Аравію.
Сьогодні зброя Гетьмана ще в процесі повернення. Це займає певний час, бо є певна процедура перевезення таких цінностей.
Цінність раритету
Для музейників шабля Гетьмана – безцінна, переконує Максим Блакитний. Але для перевезення цієї холодної зброї в іншу країну орієнтовна вартість таки була названа.
Ми ставили страхову вартість цього предмета 220 тисяч євроМаксим Блакитний
«Предмети, які пов’язані з відомими діячами нашої історії, такими як постать Івана Мазепи – такі предмети безцінні з точки зору історії, культури. Що ж до вартості, коли цей предмет кудись там мандрує, то треба було озвучити цифру для процедури страхування. Ми ставили страхову вартість цього предмета 220 тисяч євро».
Цінність шаблі саме в тому, що вона належала такій постаті, як Іван Мазепа. Сама ж зброя виконана з булатної сталі.
«Це сталь булатна. Фахівці до цього схиляються. Булатна сталь і позолота. Напис грецькою мовою – це позолота. Там зображена іконка Божої Матері», – розповідає історик.
Для того, щоб привезти шаблю Гетьмана в Саудівську Аравію, довелось пройти складний шлях різних погоджень, перевірок та оформлення документів.
«Були отримані згідно відповідного Закону про вивезення всі відповідні дозволи. Це складна поетапна процедура. Треба було зібрати десятки документів. Всі ці дозволи даються на основі рекомендацій реставраторів. Кінцевий дозвіл дає Міністерство Культури», – пояснює Максим Блакитний.
Сама подорож шаблі Мазепи до Саудівської Аравії тривала приблизно тиждень. Стільки ж часу потрібно і для повернення її назад до музею. Поки що до Чернігова повернули тільки футляр, в якому Усик підіймав шаблю Гетьмана на ринзі. Сама ж зброя подорожує в спеціальному ящику, який робився виключно для неї.
А шабля справжня?
Шабля Мазепи походить з колекції засновника Чернігівського обласного історичного музею Василя Тарновського.
«Це відомий меценат, громадський діяч, – розповідає Максим Блакитний. – Ще за життя збирав колекцію українських старожитностей. Однойменний музей був заснований в Чернігові і називався «музей украинских древностей Василия Тарновского». Це єдиний музей на території російської імперії, де була назва «украинский».
Василь Тарновський багато їздив туди, де були основні битви періоду козацтваМаксим Блакитний
В Чернігівському обласному історичному музеї міститься чимало унікальних матеріалів доби Козаччини. Цей період надзвичайно цікавив його засновника Василя Тарновського.
«Василь Тарновський багато їздив туди, де були основні битви періоду козацтва. Починаючи з повстання Богдана Хмельницького. І він збирав козацькі ці старожитності. Щось він купував, щось йому дарували, щось він знаходив», – розповідають в музеї.
«У 1898 році був укладений перший каталог, де були перераховані предмети доби Київської Русі, Козаччини тощо. Серед цих предметів періоду козацтва були якраз і різні зразки холодної зброї. Там була і вогнепальна, і холодна зброя. Там були десятки зразків шабель. І ось про цю, яка була презентована на боксерському поєдинку Усика-Ф’юрі, теж був запис», – говорить Максим Блакитний.
Шаблею, яку Усик підняв на ринзі в Саудівській Аравії, дійсно свого часу володів Іван Мазепа, запевняє Блакитний.
Шабля датується другою половиною 17-го століття. Шабля автентичнаМаксим Блакитний
«Ми спираємося на свідчення каталогу Василя Тарновського, – пояснює історик. – Цією шаблею володів Іван Мазепа, а потім він подарував її осавулу Савичу. Можливо за службу, за якісь військові походи. Осавул Савич отримав від Мазепи тоді не тільки цю шаблю, там був комплект військового спорядження, озброєння. Там були, здається, і пістолі, і рушниця. А вже у нащадків цього осавула Савича Василь Тарновський і придбав цю шаблю».
В тому, що шабля, оригінальна, не має сумнівів, запевняють в музеї.
«Шабля датується другою половиною 17-го століття. Шабля автентична. Періоду життя Івана Мазепи. Експонати музею регулярно оглядають або проводять реставрацію фахівці високого рівня – це співробітники Національного науково-дослідного реставраційного центру України. Це фахівці найвищого рівня. Вище в Україні і немає», – говорить Максим Блакитний.
Історики припускають, що шабля Мазепи була зроблена на території Османської імперії. Свого часу там працювали десятки майстерень з виготовлення різних зразків зброї.
Перспективна експозиція для музею
Після того, як Усик підняв шаблю Гетьмана в Ер-Ріяді, різко зріс інтерес до постаті Івана Мазепи в інтернеті. Люди з різних країн масово почали шукати інформацію про видатного українця.
В музеї вже думають над тим, як створити спеціальну експозицію.
«Якщо будуть кошти, то будемо розглядати можливість створення окремої експозиції із цією шаблею. Це буде або зал, або частина залу, присвячена саме Івану Мазепі», – говорять співробітники музею.
Хай це була кількахвилинна акція, але вона дуже епічна, історичнаМаксим Блакитний
«Для Чернігова, для нашого музею, це дійсно тріумф! Це ж не просто шаблю показали. Це предмет, пов’язаний з Іваном Мазепою! Його ім’я, його діяльність, його внесок в історію України, в розбудову української держави надзвичайно важливі! Я думаю, що ім’я Івана Мазепи за ці вже 300 років дійсно було піднято на світовому рівні. Хай це була кількахвилинна акція, але вона дуже епічна, історична мить», – підсумовує Максим Блакитний.
Шаблею Гетьмана зацікавились і чернігівці.
«Я обов’язково піду в музей, коли шаблю повернуть в експозицію, – запевняє пенсіонер з Чернігова Олександр. – Я вже був в тому музеї разів з двадцять, але от саме на шаблю уваги не звертав. Тепер спеціально піду і подивлюсь!»
«Я сама зброєю не цікавлюсь, – каже чернігівка Олена, – але піду подивлюсь на ту шаблю. І сина відведу, хай подивиться на гетьманську зброю. Бо її ж увесь світ бачив, а ми тут живемо, поряд з нею, і не звертали уваги якось».
Музейники підтверджують – після перемоги Усика та демонстрації шаблі кількість відвідувачі музею збільшилась. А це ж ще шабля навіть не повернулась назад!
Немає коментарів:
Дописати коментар