"Трубу прорвало". Рада відправила у відставку скандального главу ДБР: у чому він замішаний


Роман Труба
"Слуга народу" відправила у відставку скандального главу ДБР Романа Трубу. Його призначення стало наслідком підкилимних домовленостей між "Народним фронтом" і БПП (ще у минулому скликанні парламенту), а звільнити керівника правоохоронного органу довелося через низку викриттів і зруйновану репутацію як самого Труби, так очолюваного ним відомства.


Про те, чого чекати від звільнення Труби і чому довелося піти на цей крок – читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Звільнення чиновника вже давно назріло

І ось чому:
  • Роман Труба за дзвінком від генерального прокурора Руслана Рябошапки і глави Офісу президента Андрія Богдана дає команди і призупиняє на час візиту місії МВФ обшуки;
  • Справами проти Порошенка, які веде ДБР, керують просто з ОП, і вони контролюються особисто Богданом.
  • Директор НАБУ Артем Ситник дзвонив Трубі і повідомляв, що на скандальних записах розмов у кабінеті судді Вовка фігурують його заступники.
  • Проект підозри колишній в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун Труба, за його словами, возив особисто президенту.
  • Глава компанії-виробника спальних мішків для Міноборони Михайло Немировський обговорював із Трубою хід розслідування щодо закупівель в армії, щоб уникнути скандалу.
Будь-який з цих факторів міг стати підставою для звільнення керівника нібито незалежного правоохоронного органу у будь-якій країні. До слова, записи розмов, які компрометують уже колишнього главу ДБР, опублікували на анонімному telegram-каналі "Трубу прорвало".

Що це означає?

Юридично – нуль, бо прослуховування навряд чи велося на законних підставах. Але будь-якої миті влада теоретично зможе призначити експертизу записів і притягнути фігурантів до кримінальної відповідальності, особливо якщо частина свідків підтвердить автентичність розмов.
Політично – це катастрофа, оскільки Богдан не є державним службовцем і не має права на отримання інформації про хід слідства, а тим більше – не має права впливати на розслідування. Підозри про це можуть призвести до кримінального провадження.
Записи засвідчують, що справи відкриваються і просуваються за командою ОП. А отже про яку справедливість, про які принципи може бути мова?
Головним скандалом стало те, що близький соратник Труби Ігор Щербина нібито намагався продати закриття справи у ДБР за 150 тисяч доларів. Він і дехто на ім'я Шевченко В. отримали 50% суми.
Ігор Щербина – ексначальник головного слідчого управління ГПУ у 2014-2015 роках. Труба був його заступником в управлінні прокуратури. За інформацією ЗМІ, чинний глава Держбюро розслідувань є кумом Щербини.
Напередодні звільнення директора ДБР, у вівторок, 3 грудня, у мережі з'явився новий запис розмов із, ймовірно, Трубою. У нього вимагали припинити обшуки проти олігарха Ігоря Коломойського і його нафтового бізнесу.
Співрозмовником Труби міг бути керівник патронатної служби ДБР Олександр Удовиченко. Інформація про це з'явилася у телеграм-каналі "Трубу прорвало". Там повідомляють, що розмова начебто відбулася 1 липня 2019 року.
На початку 18-хвилинного запису нібито Удовиченко показав Трубі трихвилинний фрагмент сюжету ТСН, який йому надіслав хтось на ім'я "Андрій Бліжайший". З контексту розмови можна припустити, що за цим ім'ям ховається Богдан. Ймовірно, в цьому сюжеті йшлося про поставки для Міноборони і "Укрзалізниці" неякісного палива компаніями, пов'язаними з Коломойським.
Трубу призначили ще за попередньої влади, але коли президентом став Зеленський, чиновник дуже швидко "перевзувся". Він відразу був готовий виконувати вказівки, що підтверджує інформація зі скандальних зливів розмов Труби.
Втім, на думку багатьох експертів, інтелектуальний рівень директора ДБР виявився настільки низьким, що він не зміг грамотно виконувати всі "рекомендації", хоча і був на це згоден.
Роман Труба
Роман Труба
"Українська правда"
Як повідомляють джерела OBOZREVATEL, сам Труба – ставленик скандально відомого Сергія Пашинського (був у фракції НФ). Тоді дві великі фракції пішли на домовленості і вирішили призначити "свою людину". І призначення це, на думку деяких колег Пашинського, було незаконним. Його мали люструвати, оскільки за часів експрезидента Віктора Януковича він обіймав керівні посади в регіональних прокуратурах, зокрема у Львівській.
Позов проти Труби подав народний депутат від БПП Юрій Македон. І що цікаво – суд таки визнав, що у діях працівників ГПУ (вони перевіряли кандидата Трубу) було порушення закону, а перевірка була проведена неякісно. Однак справа не мала жодних наслідків. Про рішення суду всі швидко забули.

Що тепер зміниться в роботі ДБР

"Слуга народу" ухвалила нові правила роботи ДБР. Основні нововведення:
  • кількість працівників ДБР тепер визначатиме Кабмін;
  • введуть повноваження для контролю і призначення глави ДБР;
  • слідчим і прокурорам, які займалися розслідуванням справ Майдану в ГПУ, дозволяється переходити в ДБР без конкурсу.
Простіше кажучи, орган може стати абсолютно підконтрольним Кабміну і Генпрокуратурі. Труба і до цього виконував команди з Офісу президента, зараз же, за новими правилами, уникнути ручного керування не вдасться.
Нагадаємо, ухвалений законопроєкт передбачає такі зміни:
  • змінюється правовий статус органу – ДБР стає державним правоохоронним органом, на який покладаються завдання щодо попередження, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції;
  • уточнюється система ДБР, порядок затвердження організаційної структури відомства, порядок утворення його територіальних управлінь;
  • змінюється підхід до визначення граничної чисельності центрального апарату і територіальних управлінь ДБР (тепер цим займатиметься Кабмін за поданням директора ДБР);
  • уточнюються порядок призначення директора ДБР і його повноваження;
  • нормуються підстави притягнення працівників ДБР до дисциплінарної відповідальності.
  • слідчим і прокурорам, які займалися розслідуванням справ Майдану в ГПУ, дозволяється переходити до ДБР без конкурсу.
Простіше кажучи, орган може стати абсолютно підконтрольним Кабміну і Генпрокуратурі. Труба і до цього виконував команди з Офісу президента, зараз же, за новими правилами, уникнути ручного управління не вдасться.
Зазначимо, що запуск ДБР відбувся у серпні 2018 року. 16 серпня розпочали роботу перші 42 переможці конкурсу на посади в центральному апараті відомства. Присягу держслужбовця у них прийняв директор відомства Труба.
Як повідомляв OBOZREVATEL:

Немає коментарів:

Дописати коментар